מרוטשילד ועד פרופסור מר: טיול בראש פינה הותיקה

היום היא נחשבת לאחת הבירות של הגליל. מושבה גדולה, מתפתחת ומזמינה כל כך להגיע לחופשה. זה המקום לחפש בו צימר או מלון בצפון, להגיע ולהנות משפע של מסעדות, מקומות בילוי, אטרקציות ומסלולי טיול וכולם במרחק של הליכה או נסיעה קצרצרה.

לפני שאתם מגיעים אלינו להתארח במלון בוטיק בראש פינה שמתחבר ישירות להיסטוריה ולאווירה המיוחדת, כדאי שתכירו את הסביבה.

אחד הטיולים הכי יפים שתוכלו לעשות הוא בתוך ראש פינה עצמה, בין הסימטאות הקטנות שמספרות את הסיפור ההיסטורי של המושבה. סיפור שמתחיל ב-1882 עם העולים בתקופת העלייה הראשונה ומסתיים היום עם אמנים, יוצרים ומטפלים שהופכים את הבתים הישנים למשהו חדש ומרגש.

 

איך מגיעים לראש פינה ההיסטורית?

מתחילים בחנייה. החנייה נמצאת בסמוך לכניסה לאתר השחזור ההיסטורי, ברחוב החלמוניות. כדאי לעקוב אחרי השלטים. לאחר שחניתם, צעדו ברגל כ-70 מטרים עד לכניסה לרחוב החלוצים. הרחוב עולה מעלה עד שרואים את חומת המושבה ואת שער הכניסה לגני הברון.

ביקור בגני הברון:

התחנה הראשונה בטיול שלנו בראש פינה העתיקה הם גני הברון שמשקיפים על נוף המושבה ומספקים נקודת פתיחה מעולה, שיש בה אפילו בימי הקיץ החמים בריזה קרירה. הגן נולד כיוזמה של יהושע אוסובייצקי, שהיה אחד מפקידי הברון במושבה. הוא הקים את הגן בהשראת גני ורסאי בצרפת ואם מסתכלים עליו מלמעלה – מגלים שהוא בצורת מנורה עם שבעה קנים.

בית פרופסור מר ובית הפקידות ברחוב הבלוואר:

מגני הברון ממשיכים לרחוב הבלוואר, הרחוב הותיק של המושבה. שני בתים חשובים נמצאים ברחוב זה. הראשון הוא בית פרופסור מר, שנקרא על שמו של גדעון מר שהיה רופא המושבה. מר נשלח לראש פינה בשנות העשרים של המאה הקודמת כדי למצוא תרופה למלריה הנוראית. מר מצא את התרופה אחרי מחקר ארוך וקשה ומלא מאוחר יותר תפקידים רשמיים – ביניהם מנכ"ל משרד הבריאות הראשון במדינת ישראל.

היום פועלת בבית העמותה לשחזור המושבה ולצדה פועלות מסעדות מקומיות וגלריות.

בית הפקידות שנמצא בסמוך שימש את פקידי הברון בסוף המאה ה-19 ועד לפינוי הפקידים. היום אפשר ללמוד על ההיסטוריה של המקום באמצעות המוצגים והחזיון האור קולי שמוצג בתוך הבית.

רחוב הראשונים:

ברחוב הראשונים יש מספר נקודות מעניינות שכדאי לעצור בהן. הראשונה היא בית המורה בו התגורר חיים ולקומיץ, שהיה מי ששקד על ביסוס מערכת החינוך בראש פינה. המקום משמש היום כאכסניית נוער קטנה.

מלון שוורץ הוא מלון היסטורי שהוקם על ידי אלתר שוורץ, ממשפחות מייסדי המושבה. המלון אירח עם השנים את גדולי האומה ויש לו קשר משפחתי מרגש – נכדו של אלתר שוורץ הוא יגאל אלון.

בית הכנסת הסמוך הוקם על ידי הברון והוא מתאפיין בעיצוב יפיפה שנשמר לאורך השנים, כולל ארון הקודש העתיק.

הרחוב העליון:

נקודת תצפית נהדרת על ראש פינה והמקום שבו פוגשים בין הסימטאות אמנים ויוצרים שפועלים כאן בגלריות קטנות. באזור זה תמצאו לא מעט בתי קפה ומסעדות ותוכלו להצטלם בין עצי השקדיות שפורחות פה בעונה.

אחרי שטיילתם בראש פינה ולמדתם להכיר אותה, בואו אלינו. מלון בוטיק בראש פינה שמתחבר ישירות לאווירה הקסומה וההיסטורית של העיר, עם עיצוב שהוא לגמרי חלק מהנוף.