4 מסלולי טבע בגליל לכבוד טו' בשבט

טו' בשבט והתקופה שסובבת אותו מסמלים התחלה חדשה טבע. השקדיות מתחילות ללבלב ולפרוח, העצים שעליהם נשרו בתחילת החודש מתחילים להתחדש והכל נצבע בירוק בוהק. הגליל הוא המקום שבו כל זה קורה. פריחה מרהיבה, מרבדים ירוקים ונחלים גועשים במי גשם. לכבוד טו' בשבט קבלו ארבע המלצות למסלולי טבע בגליל.

מסלול יער בירייה ועין מרגנית

עין מרגנית שנמצא במעלה יער ביריה הוא פינת חמד יפיפיה שממנה נשקף נוף מרהיב. בסמוך לפינה שכוללת שולחנות פיקניקים ישנם מספר שבילים המובילים אל תוך היער ומפגישים אתכם עם נוף ירוק, פריחה עונתית של רקפות וכלניות וקסם פסטורלי אמיתי.

אם אתם נופשים בצימר או מלון בראש פינה המרחק אל יער ביריה הוא קטן במיוחד, פחות מ-10 דקות נסיעה ואתם נמצאים במרכז יער עבות, ירוק ומשקיף אל נוף עוצר נשימה. את המסלולים השונים של יער ביריה אפשר למצוא באתר רשות הטבע והגנים. זהו מקום מושלם גם לעצירה לפיקניק ולתצפית על הנוף. בימים בהירים במיוחד תוכלו לראות בבירור את החרמון.

מסלול נחל עמוד תחתון

נחל עמוד יורד ממרומי הגליל העליון אל הכנרת ולאורכו מסלולי טיול רבים. בתחתית הנחל, בחלק שכבר מתקרב אל מורדות הכנרת, פורחות בחורף רקפות וההרים הסמוכים מתכסים בהרבה ירוק. מסלול נחל עמוד תחתון מתאים למשפחות עם ילדים, לזוגות שמבקרים באזור במסגרת נופש בצפון ולמטיילים חובבי אתגר והליכה. הוא מתחיל צפונית ליישוב מגדל ומגיע עד לחופי הכנרת.

בשעות מסוימות של היום המראה מהמסלול מרהיב ביופיו, כאשר השמש שוטפת את מימי הכנרת ויוצרת נקודות זהובות על האגם. הרי הגולן נשקפים מרחוק לצד הרי הגליל שנמצאים בגב המסלול.

מפלי פרוד

במרחק של כ-15 ק"מ מכרמיאל וכ-25 ק"מ מראש פינה נמצאים מפלי פרוד, הממוקמים בחלק העליו של נחל צלמון. באביב ובחורף הם זורמים להנאתם ואחר כך נעלמים מהנוף עד החורף הבא. לכן זהו הזמן האידיאלי לבוא לביקור. המפלים היפיפיים מוקפים בצמחייה עבותה, בפריחה חורפית של כלניות ורקפות ובאווירה ירוקה במיוחד.

זהו מסלול מומלץ לחובבי טיולים שמגיעים לאזור דווקא בחורף ורוצים להנות מחוויה עונתית מושלמת. האווירה החורפית, המים הזורמים בשפע, הצמחייה העבותה מסביב והמסלול הפשוט והנוח מאפשרים לכל אחד להתחבר אל הטבע דווקא בעונת החורף.

מפגש שלושת הנהרות בגליל העליון

שביל הטיול הזה לוקח אתכם למפגש בין החצבני, הלוא הוא נחל שניר, הבניאס הלוא הוא נחל חרמון ונחל דן. שלושת הנהרות האלו שיורדים מרמת הגולן ומתחברים אל הירדן, אשר זורם אל הכנרת, מספקים מראות טבע מרהיבים. מצמחייה עבותה שבחורף מתעוררת לחיים, דרך מטעי הפירות של הקיבוצים והמושבים השרועים לאורך המסלול ועד לפינות החמד ליד שפכי הנחלים שאפשר לעצור לידן ולהתרשם מהנוף.

המסלול מתאים גם למי שאוהב ללכת ברגל אך גם לרוכבי אופניים שרוצים להנות מהרפתקה בטבע. בחורף ובעיקר בתקופה הסובבת את טו' בשבט, השקדיות במטעים בגליל ובגולן פורחות והמראה הוא לא פחות ממרהיב. כלניות ורקפות מכסות מרבדים שלמים לאורך המסלול וציפורים נודדות נראות למעלה. מראה פסטורלי ורגוע שמזכיר מקומות אחרים אבל הוא בעצם הכי ישראלי שיש.

את כל המסלולים האלו תוכלו למצוא באתר של רשות הטבע והגנים ובאתרי טיולים נוספים.

כדאי לעקוב אחרי מזג האוויר לפני שיוצאים לטיול.